Skip to content

اسفند ۲۵, ۱۳۸۹

پردازنده های Intel Atom در سال ۲۰۱۲ برای سرورها عرضه می شود

سرورهای کوچک

حد نهایی” – چند روز پیش داشتم با یکی از دوستام در مورد اینکه نت بوک خوبه یا نه حرف می زدم ،چون یکی از بچه ها می خواست نت بوک اسوس ۱۰۱۵ را بخره ،و دوستم اعتقاد داشت که سی پی یوهای اتم اینتل توانایی خیلی پایینی دارند و به درد نمی خورند.

ترانزیستورها در دوره ی فعلی بسیار دست خوش تغییرات و کوچک شدن هستند به طوری که در یک کارت گرافیک مانند Geforce GTX 580 تا ۳ میلیارد از آنها قرار می گیرد.برنامه ی اینتل نیز به سمت هر چه کوچک تر شدن ترانزیستوها و نسل های بعدی Intel Atom برای سرورهاست.

بحث اصلی برای سرورها میزان تحمل فشار در زمان های پر مصرف و density هستند،چیزی که در نسل طراحی شبکه های نسل چهارم تلفن همراه یا ۴G بسیار به آن اهمیت داده شده است.ایده ی micro server ها نیز همین هدف را در پیش دارد.در واقع سرورها تمام مدت زیر فشار سنگین نیستند و بیشتر زمان ها در حالت Idle قرار دارند و اگر این پروژه ی micro server ها که قرار است ۱۰ درصد تولیدات اینتل تا ۵ سال آینده را از آن خود کند،به خوبی اجرا شود،می توان در راه اندازی سرورها صرفه جویی بسیاری کرد.

فضا برای سرورها کم خواهد شد.دمای سرورها و بالطبع سیستم های سرمایشی کمتری نیاز خواهد شد.رک های سبک تری می توان تولید کرد.منبع برق کمتری مصرف می شود.راه حل برای این کار را اینتل در سال ۲۰۱۲ با پردازند ه های زیر ۱۰ وات Thermal design power خواهد داشت. در همین زمینه ARM هم پروژه هایی برای low end/low power server market در معماری خود دارد.در واقع رقابت بین اینتل و ARM خواهد بود و باید دید کدام پیروز خواهد شد .البته این نکته را  هم باید مد نظر گرفت که پردازنده های sandy Bridge اینتل برای مصرف ۱۵ وات تا ۱۵۰ وات طراحی شده اند که در مقایسه  پردازند های Intel Xeon مانند  E3-1220L  که تا حداقل ۲۰W مصرف می توانند داشته باشند،می  باشد.

در جواب دوستم گفتم که همین الان من با نت بوک خودم دارم Adobe flash cs5 و photoshop cs4 و visual studion 2010 را به خوبی اجرا می کنم و همزمان هم بسیاری از برنامه های دیگر در حال فعالیت هستند،حال چه برسد موقعی که معماری این پردازنده ها و نوع ساختشان به سرورها برسد.

به قول معروف ” فلفل نبین چه ریزه،بشکن ببین چه تیزه” …..

۱ Comment
  1. رضا
    اسفند ۲۶ ۱۳۸۹

    جالب بود

Comments are closed.

WordPress Blog
WordPress Themes